Wyprawa zamiast wakacji

Łowienie ryb na łódce u brzegu Zakintos, szukanie śladów królowej Tamary w Wielkim Kaukazie albo tydzień w jurcie na Jedwabnym Szlaku do Buchary – to wakacje, które można wspominać latami. Wakacje, na które kiedyś pozwolić mogli sobie tylko włóczykije, a których dziś poszukują zmęczeni biernym odpoczynkiem turyści.

Trendy w wyjazdach wakacyjnych zmieniają się z roku na rok. Co prawda nadal kluczowym czynnikiem decydującym o celu wyjazdu są finanse, jednak coraz większa część aktywnych turystów deklaruje znudzenie stacjonarnymi wakacjami.

Zachwyt Światem

Jak wynika z badań Holiday Barometr 2012 przeprowadzonych przez Europ Assistance Group oraz Ipsos, aż 69% Europejczyków w ubiegłym roku zamierzało samodzielnie zorganizować wakacje. Znaczna większość z nich wybrała najpopularniejsze kierunki, jednakowoż wzrósł w porównaniu z ubiegłymi latami odsetek osób, które poza odpoczynkiem (61%) wskazało zwiedzanie (36%) jako element konieczny wakacyjnego wyjazdu. Dzięki zmianom trendów w wakacyjnych wyjazdach, pojawiło się na rynku wiele biur podróży, które organizują niezwykłe wyprawy, zamiast tradycyjnych wakacji.

Monotonia leżaka

Wygrzewanie się przez tydzień na piasku i drinki z palemką? To dla wielu za mało, by móc zaliczyć wakacje do udanych. Rosnąca grupa turystów śmielej myśli o Wietnamie, Birmie czy Mozambiku, problem polega na tym, że w swoich ulubionych biurach podroży ofert tego typu wyjazdów brakuje.

Wyjazdy niesztampowe można oczywiście zorganizować samodzielnie, ale bez znajomości terenu, doświadczenia i kontaktów za granicą może to być trudne. Nie mówiąc już o tym, że rodzice wybierający się na wycieczkę krajoznawczą z dziećmi, muszą mieć pewność co do bezpieczeństwa pociech.

Wyprawa na miarę

Skoro wielcy touroperatorzy nie spełniają oczekiwań turystycznych trendsetterów, rynkową niszę wypełniają pasjonaci. Powstają wyspecjalizowane w nietypowych wyjazdach, wycieczkach objazdowych i tematycznych biura, które proponują niezapomniane wyjazdy w małych grupach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.