W mieście piernika i Kopernika
Z czego słynie Toruń? Oczywiście z przepysznych pierników, po które ustawiają się w tutejszych cukierniach długie ogonki turystów oraz z twórcy teorii heliocentrycznej – Mikołaja Kopernika.
Co prawda najsłynniejszy polski astronom spędził w Toruniu zaledwie 18 lat swojego życia, to tu się wychował i zaczął kształcić. Dziś wszyscy wiedzą, gdzie mieszkał, a jego sława obiegła cały świat. Nie można zatem dziwić się, że wizerunek Kopernika pojawia się na koszulkach, wyrobach szklanych, rzemieślniczych czy nawet piernikach. Jednak nie warto zamykać wartości miasta na postaci tyko jednej osoby, Toruń ma znacznie więcej do zaoferowania wszystkim tym, którzy zechcą spędzić tu choć weekend.
Mały Kraków
Mylą się ci, którzy twierdzą, że przyrównanie Torunia do Krakowa jest nadużyciem. Oczywiście nie ma co porównywać wielkości i historii tych dwóch miast, jednak nie sposób spacerując po Toruniu nie oprzeć się wrażeniu, że panujący tu klimat jest bardzo do krakowskiego podobny. Toruń jest naprawdę malowniczo ulokowany, a to wszystko za sprawą Wisły i Drwęcy. Dzieląca miasto na dwie części Wisła, sprawia, że Starówka ulokowana jest w przecudnej przestrzeni i stanowi cel obowiązkowych wycieczek odwiedzających miasto turystów. Drugą ważną w mieście rzeką jest Drwęca, a trzecią Struga Toruńska, która w części swego biegu przepływa pod Starówką, zaś jej fragmenty są wyeksponowane w chodnikach, co nadaje całości niezwykłego klimatu.
Swą niezwykłą architekturę Toruń zawdzięcza oczywiście bogatej historii, najpierw za sprawą prowadzącego przez miasto bursztynowego szklaku, później przynależności do Hanzy czy kontaktom z Krzyżakami. Toruniowi jednak nie zawsze dobrze się wiodło i nie zawsze mógł rozwijać swoją gospodarczą potęgę. Ze względu na centralne położenie stał się on celem licznych najazdów. To tu przecież po wybuchu powstania antykrzyżackiego wybuchła wojna trzynastoletnia, tu odparto też pierwsze wielkie oblężenie Szwedów czy zawiązano konfederację toruńską.
Piernik – obowiązkowo
Być w Toruniu i nie zjeść piernika nie wypada. W końcu to najlepsze pierniki w Polsce i jeden z lepiej rozpoznawalnych specjałów regionalnych. O piernikach w Toruniu słyszano już w XIV wieku, wtedy to prawdopodobnie trafiły do miasta przyprawy, które umożliwiły przygotowanie ciasta na pierniki. Od tamtego czasu Toruń zaczął specjalizować się w produkcji pierników znanych w całej Europie, cukierniczy mistrzowie pilnie strzegli receptur, jednocześnie dbając o to, by pierniki pojawiały się na dworach i w pałacach – wszystko po to, by zapewnić sobie stały dostęp do klienta. Dzięki temu właśnie dziś nie trzeba nikomu przedstawiać toruńskiego specjału.
Spacer po mieście
Będąc w Toruniu nie można nie przespacerować się przynajmniej po obszarze ścisłego rynku, tutejsza architektura urzeka wielkością i monumentalnością. Po środku Rynku Staromiejskiego stoi przepiękny, ogromny Ratusz Staromiejski, będący prawdziwym pomnikiem świetności Torunia. Pochodzi on z XIV wieku, kiedy miasto przeżywało okres szczytowego rozwoju średniowiecznego. Na parterze ratusza znajdowały się części handlowe zaś piętro przeznaczone było dla organów władzy miejskiej. Dziś w Ratuszu mieści Muzeum Okręgowe w którym oglądać można zbiory sztuki gotyckiej, toruńskie rzemiosło artystyczne, monety i malarstwo.
Warto zobaczyć też Twierdzę Toruńską, Dwór Artusa i Dwór Św. Jerzego, ale najlepiej na spokojnie przejść się po mieście zobaczyć baszty, bramy, kamienice i pałace miejskie oraz mury obronne. Jeśli mamy okazję, konieczne wybierzmy się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem, dzięki temu będziemy mogli poznać najciekawsze miejsca, a wieczorem po prostu oddać się tutejszemu klimatowi.