Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Dopóki podróżujemy po krajach należących do strefy Schengen, paszport nie jest nam potrzebny, ponieważ do przekraczania granic wewnątrzwspólnotowych wystarczy ważny dowód osobisty. Jednak wybierając się do krajów spoza tej strefy np. Turcji, a szczególnie na inny kontynent, dokument ten będzie nam po prostu niezbędny. Warto wiedzieć, ile kosztuje wyrobienie paszportu, gdzie należy złożyć stosowny wniosek, a także jak długo trwa cała procedura, ponieważ dokumentu tego niestety nie dostaniemy od ręki.

Gdzie wyrobić paszport i co będzie do tego potrzebne?
Zanim przejdziemy do kwestii, ile kosztuje wyrobienie paszportu, wyjaśnijmy, gdzie i jak w ogóle należy załatwić formalności. Otóż wniosek o ten dokument należy złożyć w urzędzie wojewódzkim lub tzw. Terenowym Punkcie Paszportowym. Co ważne, można to zrobić w dowolnym urzędzie bez względu na miejsce zamieszkania lub zameldowania. Należy jednak pamiętać, że odbiór dokumentu możliwy jest w tym samym miejscu, co składało się wniosek.

Wniosek o wyrobienie paszportu należy złożyć osobiście, ponieważ w okienku urzędnik pobierze od nas odcisk palca. Oprócz wypełnionego formularza (druk dostaniemy na miejscu w urzędzie) dostarczyć należy:

 • 1 zdjęcie paszportowe wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy wstecz (bardzo często zdjęcie można wykonać na miejscu w urzędzie),
 • ważny dowód osobisty (lub/i paszport, jeśli chcemy wyrobić nowy np. ze względu na kończącą się ważność poprzedniego),
 • dowód opłaty za paszport (więcej na ten temat napiszemy niżej),
 • ewentualnie dokument potwierdzający prawo do ulgi lub zwolnienia z powyższej opłaty.
  Osoby, które zmieniły nazwisko w wyniku zawarcia ślubu za granicą, powinny dostarczyć również akt małżeństwa w formie odpisu.

Opłaty, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu i jakie są ulgi?


Ogólna opłata za wyrobienie paszportu wynosi 140 zł, jednak wiele osób może liczyć na ulgi. Aż 50% zniżki przysługuje m.in.:

 • emerytom i rencistom,
 • uczniom i studentom,
 • osobom niepełnosprawnym,
 • kombatantom,
 • osobom utrzymywanym przez osobę niepełnosprawną, emeryta lub rencistę,
 • osobom objętym Kartą Dużej Rodziny.
  Jeszcze mniej kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka: 30 zł, jeśli nie przekroczyło ono wieku 13 lat, a 70 zł, gdy ma więcej niż 13 i mniej niż 18 lat. Zupełnie za darmo dokument mogą otrzymać natomiast między innymi osoby po ukończeniu 70. roku życia. Przypomnijmy jednak, że prawo do powyższych ulg należy odpowiednio udokumentować, przedstawiając np. legitymację studencką.

Warto pamiętać, że ważność paszportu wynosi 10 lat, a na jego wydanie przez urząd trzeba czekać do 30 dni od daty złożenia wniosku. Znając tę procedurę oraz wiedząc, ile kosztuje wyrobienie paszportu, z pewnością do jego załatwiania należy odpowiednio wcześniej się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.